×
Úvod Pracovné ponuky Kontakt Getbid Mapa
16. 9. 2019

Vláda schválila stratégiu, ktorá ma zabezpečiť urýchlenie administratívnych procesov pri zamestnávaní ľudí z tretích krajín.

HR News

10. Októbra 2019, vláda schválila stratégiu, ktorá ma zabezpečiť urýchlenie administratívnych procesov pri zamestnávaní ľudí z tretích krajín. Minister práce Ján Richter na tlačovej besede zdôraznil, že táto stratégia v žiadnom prípade nie je na úkor nezamestnaných občanov na Slovensku. Títo ľudia častokrát nespĺňajú požiadavky zamestnávateľov a preto, zostávajú tieto miesta prázdne. Minister práce tiež dodal, že cieľom tejto stratégie nie je prijímanie lacnej pracovnej sily ani utečencov.

Podľa verejnoprávnej tlačovej agentúry TASR, sa aktuálna nezamestnanosť na Slovensku pohybuje na úrovni 5 %, čo predstavuje historické minimum. Problémom však zostávajú regionálne rozdiely, ktoré sa nijak výrazne neznížili. Zatiaľ, čo západ trpí nedostatkom pracovnej sily, na východe majú problém s takmer dvojnásobnou nezamestnanosťou v rámci celoslovenského priemeru. Ján Richter tvrdí, že tento rozdiel možno znížiť osobitnou podporou menej rozvinutých okresov. Aktuálne už prúdia milióny eur ročne do 20 znevýhodnených okresov na Slovensku.

V rámci vyššie spomínanej stratégie ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zverejnilo zoznam zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, ktorý slúži na zamestnávanie cudzincov. Tento zoznam tiež zabezpečí, aby sa zamestnávali cudzinci hlavne v prípade, že je na Slovensku deficit odborníkov, vhodných na danú pozíciu. V tomto prípade by teda zamestnávanie cudzincov nemalo mať žiaden vplyv na slovenskú nezamestnanosť.

Chcete sa podeliť s týmito informáciami? Zdieľajte!