×
Úvod Pracovné ponuky Kontakt Registrovať Prihlásiť
15. 9. 2019
Nedostatok kvalifikovanej
pracovnej sily?
Personal management

Ministerstvo sociálnych vecí, práce a rodiny SR vypracovalo zoznam 182 profesií, ktoré čelia akútnemu nedostatku pracovnej sily. Okrem technických pracovných miest (automobilové, mechanické) zahŕňajú špecializovaný lekársky personál (ortopédi, chirurgovia, zdravotné sestry).


Akútny nedostatok pracovnej sily núti vlády vyšehradských krajín zmeniť svoj odmietavý postoj k migrácii. Snažia sa zjednodušiť administratívu pri zamestnávaní cudzincov či prilákať naspäť tých, ktorí odišli študovať alebo pracovať do západnej Európy.


Vyššia mzda a istota zamestnania Túto šancu využili aj stovky tisíc maďarských občanov. Maďarské ministerstvo hospodárstva síce odhadlo, že v zahraničí pracuje zrhuba 300 tisíc Maďarov, no Centrálny štatistický úrad (KSH) a ekonomický portál Portfolio, ktoré použili údaje viacerých členských štátov, hovoria o viac ako 600 000 osobách.

Správa od The Work Service tiež ukazuje, že Poliaci najčastejšie cestujú do Nemecka (31 percent), Holandska (15 percent) a Spojeného kráľovstva (6 percent). Obavy z dopadov brexitu spôsobili, že Spojené kráľovstvo spadlo z druhej priečky na tretiu. Nielen Poliaci, ale aj Slováci s obavami čakajú, ako budú vyzerať nové pracovné a životné podmienky vo Veľkej Británii. Ekonomická migrácia sa mení aj na Slovensku. Po prvýkrát od vypuknutia hospodárskej krízy v roku 2009 prišlo na Slovensko viac ľudí, ako z neho v roku 2016 odišlo. V minulom roku bolo toto číslo ešte vyššie, keďže na Slovensko prišlo 15 tisíc ľudí, medzi ktorými boli rodení Slováci, ale aj cudzinci hľadajúci zamestnanie. Výsledky analýzy sú založené na údajoch zo zdravotných poisťovní.


Predstava ministerstva práce je, aby išlo o vykrytie nedostatku, ktorý je aktuálny. Následne bude snaha túto pracovnú silu čo najskôr nahradiť slovenskými zamestnancami. Pre českých zamestnávateľov by bolo oveľa jednoduchšie zamestnať českých občanov, nakoľko cudzincom musia zabezpečiť ubytovanie, jazykové vzdelávanie a stravu. Nemajú pritom žiadnu záruku, že pracovník zostane v ich spoločnosti dlhodobo. Napriek tomu sa zahraniční pracovníci nepovažujú za príťaž, ale za pridanú hodnotu, ako to zdôraznil výkonný šéf Únie zamestnávateľských zväzov.


Dopyt českých firiem by mohli čiastočne vyriešiť aj nízkokvalifikovaní pracovníci alebo ženy. Matky, ktoré sa snažia vrátiť po materskej dovolenke do práce sa potýkaju s nedostatkom materských škôl a neflexibilnému pracovnému času. Relatívne vysoká nezamestnanosť pracovníkov s nízkou kvalifikáciou je tiež otázkou, ktorú je potrebné vyriešiť – napríklad prostredníctvom aktívnych politík trhu práce zameraných na túto skupinu. 182 profesií


Slovenský a český pracovný trh sa v súčasnosti veľmi podobajú. Úroveň nezamestnanosti na Slovensku je na historickom minime – 5,4 percenta (máj 2018). V krajine, ktorá má 5,5 milióna obyvateľov, je nezamestnaných menej ako 150 tisíc ľudí. Z je bez práce viac ako štyri roky asi 40 tisíc ľudí, no aj toto číslo postupne klesá.

Chcete sa podeliť s týmito informáciami? Zdieľajte!

Chcete získavať echo o nových HR aktualitách?

Chcete si vyhľadavať pracovné ponuky
aj v mobile?

Odteraz máte možnosť si nechať vyhľadať pracovné ponuky, reagovať prostredníctvom našej aplikácie a získať kontakt, príp. spätnú väzbu od svojho potencionálného zamestnávateľa. Začnite práve teraz a stiahnite si našu aplikáciu na uvedených platformách.

appstore, logo googleplay, logo